Карпов В. В., Горєлов В. І., Мороз І. В. / Карпов В. В., Горелов В. И., Мороз И. В. - Воєнна історія Галичини та Закарпаття / Военная история Галичины и Закарпатья

Название:
Карпов В. В., Горєлов В. І., Мороз І. В. / Карпов В. В., Горелов В. И., Мороз И. В. - Воєнна історія Галичини та Закарпаття / Военная история Галичины и Закарпатья
Размер:
15.7 MB
56
Скачать
Воєнна історія Галичини та Закарпаття. Збірник матеріалів Всеукраїнської наукової військово-історичної конференції, м. Львів, 15 квітня 2010 р. / Военная история Галичины и Закарпатья. Сборник материалов Всеукраинской научной военно-исторической конференции, г. Львов, 15 апреля 2010 г.
Год выпуска: 2010
Автор: Карпов В. В., Горєлов В. І., Мороз І. В. / Карпов В. В., Горелов В. И., Мороз И. В. (отв. ред.)
Жанр: Военная история
Издательство: Національний військово-історичний музей України / Национальный военно-исторический музей Украины
ISBN: Не указан
Формат: DjVu
Качество: Отсканированные страницы
Количество страниц: 768
Язык: Украинский
Описание:
В сборнике на основе архивных источников и новейшей исторической литературы освещают по хронологическому принципу военно-исторические процессы, которые происходили на территории Западной Украины и в частности территории Галичины и Закарпатья.
Доп. информация:
С целью уменьшения размера файла и экономии времени на обработку отрезан верхний колонтитул (серый) с названием раздела.
Примеры страниц
Содержание (на украинском языке)
Розділ І. Воєнна історія Галичини та Закарпаття з найдавніших часів до початку XX століття...............4
Микола Ільків (Чернівці). Бронзова статуетка воїна із Лужан на Буковині (до проблематики походження "народів моря" давньоєгипетських джерел) ...............5
Ігор Возний (Чернівці). Спорядження вершника Х–XIV ст. з поселень сірето-дністровського межиріччя ...............11
Володимир Бережинський (Київ). Географічний трактат X ст. «Худуд ал-алам» про печенігів та їх сусідів...............16
Анастасія Бороздіна (Київ). До питання про дві гілки печенігів у автора «Худуд ал-алам» і Костянтина Багрянородного...............20
Михайло Івануц (Київ). До питання про існування і тактику застосування метальної артилерії та облогової техніки в давній Русі...............23
Олександр Булига (Рівне). Діяльність українських збройних сил, пов'язана з галицьким краєм (VІІ–ХІІІ ст.) ...............28
Вероніка Візнюк (Хмельницька обл.). З історії Галицько-волинського князівства...............33
Володимир Білінський (Київ). Стратегія чину Данила Галицького...............36
Ігор Кушко (Вінниця). Дві битви Данила Галицького...............40
Микола Биркович (Ужгород). Монгольське нашестя і Закарпаття...............44
Андрій Стасюк (Івано-Франківськ). Обороноздатність Галича в XIV столітті на основі письмових та археологічних джерел...............50
Сергій Пивоваров (Чернівці). Військова справа середньовічного населення буковини...............58
Мирослав Волощук (Івано-Франківська обл.). Dominus Noster Bela Galaciae Rex.проблема оновлення титулу угорських королів в контексті військових подій рубежу 80–90-рр. XII ст...............63
Олександр Остапчук (Київ). Легендарний гетьман Петро Конашевич Сагайдачний...............67
Сергій Соколюк (Київ). Морські походи Гетьмана Сагайдачного...............72
Ігор Печенюк (Київ). Олекса Довбуш – «отаман Карпат» ...............81
Олена Походяща (Київ). Портрети острозьких з колекції національного музею історії України...............92
Наталія Мацко (Тернопільська обл.). Російські військові формування на землях Тернопільського краю у 1809–1815 рр...............97
Андрій Лозинський (Львів). Обмундирування та екіпіровка збройних сил австро-угорської імперії...............102
Розділ II. Галичина та Закарпаття в період першої світової війни...............108
Тетяна Голдак (Львів). Місто - фортеця перемишль у роки Першої світової війни...............109
Олег Івахів, Андрій Щеглов (Львів). Городоцька битва: дії воюючих сторін в період з 1-го по 9-те вересня...............113
Олеся Куцька (Львів). Галич-львівська наступальна операція (серпень 1914 року) ...............121
Юрій Бураков, Юрій Черевко (Львів). Особливості підготовки російської армії до "брусиловського прориву" навесні 1916 р. ...............125
Андрій Науменко (Київ). Найбільше кавалерійське зіткнення першої світової війни...............130
Володимир Ульянов (Севастополь). Дії 8-ї російської армії в галицькій битві 18 серпня – 21 вересня 1914 року...............136
Олександр Марущак (Хмельницька обл.). 12 гусарський охтирський полк у Галицькій битві (серпень–вересень 1914 року) ...............144
Ігор Баран (Львів). Горлицька операція: відступ російських військ з Галичини (квітень–червень 1915 р.) ...............148
Лілія Питльована (Львів). Інформаційно-психологічне забезпечення російської воєнної кампанії в Галичині під час Першої світової війни...............153
Петро Чернега, Тетяна Шахрай (Київ). Внесок волинського магната Ф. Ф. Терещенка у розвиток вітчизняної авіації у роки Першої світової війни...............159
Орест Мазур (Львів). Церква і війна: антиунійна політика російського царизму в Галичині (1914–1915 рр.) ...............162
Володимир Милько (Київ). «Галицьке питання» в діяльності iv державної думи Російської імперії у роки Першої світової війни...............167
Тетяна Курдиба (Київ). Військові слідчі в системі судоустрою тимчасового військового генерал-губернаторства Галичини (1914–1915) ...............173
Олександр Кирієнко (Київ). Російська військова цензура у Східній Галичині (1914-1917 рр.) ...............178
Віктор Дричик (Львів). Із історії виникнення військових звань...............183
Ігор Непота, Василь Панасенко (м. Київ). Українська військова символіка початку XX століття...............188
Розділ IІI: Галичина та Закарпаття у період визвольних змагань (1917-1921 рр.) ...............192
Ярослав Романовський (Львів). Олена Степанів видатна військова та політична діячка Галичини...............193
Павло Ткачук (Львів). Військове будівництво в Західноукраїнській Народній Республіці...............197
Віктор Прокопчук (Кам'янець-Подільський). Голова ревкому ЧУГА Ф.А. Кондрацький...............203
Сергій Литвин (Київ). Варшавський (українсько-польський) договір 1920 року...............208
Микола Литвин (Львів). Поразка першої кінної армії під Львовом у серпні 1920 р................215
Арташес Папікян, Ігор Томюк (Львів). До історії Української Галицької Армії...............222
Ярина Вовк (Київ). До генезису українського війська в Галичині (друга пол. XIX – поч. XX) ...............229
Сергій Образцов (Київ). М. Омелянович-Павленко на чолі Галицької армії (наступ на Львів у грудні 1918 р.) ...............234
Петро Костюк (Київ). Перший львівський піхотний полк імені князя Льва...............240
Анатолій Лисий, Андрій Баніт (Вінниця). Жидівський ударний курінь УГА...............245
Микола Моргун (Львів). Броньові частини галицької армії та їх участь в українсько-польській війні 1918–1919 рр. ...............247
Андрій Харук (Львів). Авіація Галицької армії в україно-польській війні...............251
Святослав Печенюк (М. Київ). Бронепотяги в українсько-польській війні (1918–1919 рр.) ...............257
Олександр Демчучен (Чернівці). Забезпечення діяльності армії української народної республіки в період Директорії (1918–1920 рр.) ...............263
Владислав Кожевніков (Львів). Застосування артилерії у Львівсько-сандомирській операції...............270
Ольга Гапеєва, Олексій Фуртес (Львів). Військово-історична діяльність військовиків УГА у таборах Чехословаччини: організація, зміст, здобутки...............274
Жанна Денисюк (Київ). 6-та січова стрілецька дивізія в обороні Замостя 1920 р................281
Оксана Дребіт (Чернівці). Постать Мирона Тарнавського в подіях українсько-польської війни 1918–19 рр. ...............284
Віолета Мараєва (Київ). Мемуари як джерело вивчення історії авіації Галицької армії (1918–1920) ...............291
Роман Мельник (Львів). Формування української військової доктрини у теоретичній спадщині Всеволода Петріва...............297
Наталія Панас (Львів). Олександр Петрович Греков: аніліз військово-політичної діяльності в Українській Галицькій Армії...............302
Юлія Циганюк, Роман Нікітюк (м. Хмельницький). Відомі військові та політичні діячі Галичини та Закарпаття...............306
Ігор Піддубний (Чернівці). Операції румунської армії з забезпечення північного кордону «Великої Румунії» у 1919 р. ...............311
Олексій Позняков (Київ). Січова і таборова преса в контексті історичних подій у Галичині (1912–1917 рр.) ...............318
Галина Гозуватенко, Денис Ткачук (Львів). Історико-мемуарний літопис УГА: "український скиталець"1920–1923 рр................322
Володимир Рутар (Львів). Початки організації тилового забезпечення українських військових формувань під час листопадового зриву 1918 р. ...............329
Сергій Сегеда (Київ). Персонали у становленні військової преси на теренах Галичини і Закарпаття (перша чверть XX століття) ...............335
Павло Слюсаренко (Київ). Битва під Замостям 1920 року...............340
Василь Штокало (Тернопіль). Українська військова організація: захоплення влади при повстанні в Східній Галичині...............343
Надія Стукаліна (Львів). Листопадовий чин 1918 року та проголошення Західноукраїнської Народної Республіки...............347
Ігор Антоник, Віталій Яровий (Львів). Галичани у боротьбі за державність Української Народної Республіки (січень 1917 – грудень 1918 року) ...............354
Розділ IV: Галичина та Закарпаття напередодні Другої світової війни...............360
Віктор Голубко (Львів). Львів і львів'яни під час вересневої кампанії 1939 року...............361
Ігор Гаврилів (Львів). Військові приготування ОУН напередодні Другої світової війни...............368
Валерій Грицюк, Володимир Пашинський (Київ). Західна Україна у радянських воєнно-адміністративних реформах періоду Другої світової війни...............373
Владислав Мозальов (Київ). Державотворча діяльність Августина Волошина (1938–1939 рр.) ...............377
Ігор Мрака (Львів). Воєнно-економічний потенціал Західної України в контексті забезпечення обороноздатності Польщі...............383
Ярослава Пасічко (Київ). Історія Карпатської Січі у спогадах рядового вояка...............387
Анастасія Рогозовська, Іван Романюк (Вінниця). Вінниччина в житті генерала армії Івана Даниловича Черняхівського...............392
Ніна Саранюк, Лариса Свірідова, Оксана Хмілевська (Львів). Боротьба українців Закарпаття за власну державність у контексті геополітичних прагнень європейських країн напередодні Другої світової війни...............395
Віктор Топальський (Київ). Формування Карпатської Січі та участь її підрозділів в захисті карпатської України...............401
Лілія Трофимович (Львів). Карпатська Україна в зовнішньополітичних розрахунках Польщі і СРСР у післямюнхенський період 1938 р................407
Сергій Федака (Ужгород). Невідома армія: Карпатська Січ у свідченнях очевидців...............412
Ігор Хруленко (Київ). Інформаційно-пропагандистська та культурно-просвітницька діяльність Карпатської Січі...............419
Олексій Ходанович (Київ). До питання підготовки ОУН(б) антирадянського повстання в Західній Україні (кінець 1939–1940 рр.) ...............423
Федір Полянський (Тернопіль). Українська народна самооборона у військовій історії Галичини: організаційний аспект...............428
Розділ V. Галичина Та Закарпаття під час Другої світової війни...............432
Микола Рибак (Київ). Початковий період Великої вітчизняної війни: час як стратегічний фактор...............433
Світлана Зубченко (Київ). Західна Україна у Другій світовій війні. морально - психологічні чинники поразок червоної армії у 1941–1942 роках...............438
Михайло Годій, Ігор Федоров (Львів). Основні етапи та деякі характерні риси проведення військами червоної армії східно-карпатської операції (вересень–жовтень1944 р.) ...............444
Юрій Довган (Івано-Франківськ). Форма, спорядження та амуніція УПА...............450
Анатолій Кобзар (Київ). Танкові війська у львівсько-сандомирській операції...............454
Юлія Коваль (Львів). Організація матеріально-технічного постачання й тилового забезпечення уга...............460
Леонід Кривизюк, Іван Бабірад (Львів). Особливості застосування танків у львівсько-сандомирській операції 1 -го українського фронту...............464
Валерій Малюга, Юрій Костенко (Київ). Антифашистська інформаційно-пропагандистська діяльність ОУН і УПА на західноукраїнських землях...............471
Олександр Новосьолов (Івано-Франківськ). Окупаційна політика у галузі культури: порівняльний аналіз заходів у Дистрикті Галичина та Трансністрїї (1941 - 1944 рр.)...............478
Олександр Пагіря (Київ). Бої між упа та 1-ю угорською армією на території Галичини у березні-вересні 1944 року...............485
Анатолій Трембіцький (м. Хмельницький). Повстанська пісня – складова військової історії України...............492
Ігор Рєпін, Сергій Похнатюк (Львів). Військово-політична обстановка перед звільненням Карпатської України військами Червоної армії (вересень 1944 р.)...............500
Володимир Горєлов, Ігор Чичкань, Людмила Баята (Київ). Наявність Закарпатської області у складі сучасної України – результат перемоги радянських військ при проведенні Східно-карпатської стратегічної наступальної операції 1944 р................507
Іван Романюк, Микола Смірнов (Вінниця). «Спекотний» липень 1941-го...............516
Богдан Якимович (Львів). Націоналізм, патріотизм чи колаборантство? ...............520
Володимир Сімперович (Київ). Дивізія сс «Галичина»: історіографічний та музейний аспекти проблеми...............525
Сергій Хлонь (Волочиськ). Особливості підготовки Проскурівсько-Чернівецької наступальної операції 1944 року...............532
Олександр Новосьолов (м. Івано-Франківськ). Окупаційна політика у галузі культури: порівняльний аналіз заходів у дистрикті Галичина та Трансністрїї (1941 - 1944 рр.)...............536

Розділ VI. Галичина та Закарпаття в повоєнний період...............544

Ірина Кислинська (Київ). Особливості правового та матеріально-побутового становища інтернованих польських військовослужбовців
у радянських таборах для військовополонених...............545
Ігор Мазило (Вінниця). Відновлення роботи і розвиток залізничного транспорту в західноукраїнських областях 1944–1950 рр................549
Олександр Потильчак (Київ). Організація радянської табірної мережі для військовополонених в українському Прикарпатті в 1944-1945 рр...............553
Володимир Трофимович (Острог), Тарас Ремарчук (Старокостянтинів). Участь винищувальних батальйонів в процесі ліквідації українського
визвольного руху на Львівщині...............557
Юрій Хміляр (Київ). Боротьба упа на території Галичини та Закарпаття...............564
Петро Чернега (Київ). Відновлення радянської влади на західноукраїнських землях у період визволення їх червоною армією (1944–1945 рр.) ...............570
Марія Шеремета (Київ). Агентурно-оперативна робота НКВД серед ув'язнених вояків ОУН і УПА: діяльність внутрішньокамерної агентури, оперативний облік, слідча робота...............574
Володимир Лущай (Київ). Участь радянських військових з'єднань, зокрема дивізій Прикарпатського військового округу, особливого корпусу радянських військ та окремої механізованої армії, у придушенні угорської революції 1956 р. ...............578

Розділ VII. Воєнна історія краю передвоєнного періоду і періоду Другої світової війни в архівних документах і музейних експозиціях...............585

Володимир Бойко (Львів). Маловідомі портрети українських вояків у творчому доробку Михайла Мороза (у збірці музею визвольної боротьби України ЛІМ) ...............586
Олена Бойко (Київ). Сучасна науково-довідкова література про військовий аспект української революції (1917-1921 рр.) ...............592
Ярослав Бранько (Вінниця). Білі плями історії...............597
Мар'ян Вахула (Львів). Портрети О Мельничука і П. Шеремети у фондах живопису лім та версії партизанського рейду 1922 р. під їх керівництвом у вітчизняній і діаспорній історіографії...............600
Богдан Галайко, Любомир Горбач (Львів). Особливості ситуації в польсько-чехословацькому прикордонні у 1938 р. ...............609
Оксана Каліщук (Луцьк). Деякі зауваги до студій українсько-польського протистояння в Галичині та Волині у роки Другої світової війни...............614
Олексій Покотило (Київ). З історії становлення в арміях душпастирювання...............617
Любов Коваль (Львів). Українські недержавні марки на військову тематику...............622
Тетяна Ралдугіна (Київ). Постать Степана Бандери в проекті Національного музею історії України «Степан Бандера: документи свідчать» ...............630
Володимир Ковальчук, Валерій Огороднік (Київ). Наслідки атрибуції псевдоніму "Мамай" (про виявлення невідомих листів Романа Шухевича у галузевому держархіві СБУ) ...............636
Костянтин Завальнюк, Тетяна Стецюк (Вінниця). Український військовий і громадський діяч І.О.Голуб (1892–1944) ...............640
Ярослав Кондрач (Львів). Іван Крип'якевич - дослідник воєнної історії Галичини...............647
Сергій Орлов (Львів). Політичний аспект дослідження національно-визвольного руху у Східній Галичині (1918–1921 рр.) ...............652
Ірина Полянська (Львів). Галичина періоду і світової війни у пам'ятних медалях із збірки Львівського історичного музею...............656
Розділ VIII. Сучасна воєнна історія краю в архівних документах і музейних експозиціях...............662
Лариса Вєдєнєєва (Київ). Загроза крайнього екстремізму як тенденція новітньої військової історії України...............663
Олександр Домбровський (Київ). Галицька армійська школа підготовки офіцерських кадрів: від курсів до академії (1939–2010 рр.) ...............669
Олександр Іщук (Київ). Колекція друкованих видань гда сбу як джерело до вивчення військової історії Галичини...............674
Василь Щевчук (Київ). З історії формування засад національного військового будівництва в Україні (друга половина 1985–1991 рр.) ...............679
Людмила Кізло, Олександр Попович, В'ячеслав Афонін (Львів) Історичні аспекти становлення військово-фізичної підготовки
населення україни...............683
Степан Костюк (Тернопіль). Фонд Володимира Паська у Тернопільському обласному краєзнавчому музеї...............688
Віталій Куравський (Київ). Генерал Володимир Антонець і його концепція створення повітряних сил збройних сил України (1992–1994 рр.) ...............689
Алі Мамедов (Київ). Участь військовослужбовців прикарпатського воєнного округу у вірмено-азербайджанському збройному конфлікті...............694
Роман Масик, Ольга Гапєєва (Львів). Військова тематика в монументальній скульптурі радянського Львова...............697
Сергій Маярчак (Хмельницький). Галицько-волинська фортеця Каліус у середньому Подністров'ї...............703
Юрій Недзельський (Київ). Роль Яворівського навчального центру в підготовці військових підрозділів до участі у міжнародних миротворчих операціях...............709
Всеволод Немченко (Київ). Розвиток руху воєнно-історичної реконструкції в україні як підґрунтя військово-патріотичного виховання...............713
Олександр Нікітюк (Київ). Підготовка військово-медичних кадрів у Львівському національному медичному університеті ім. Данила Галицького...............718
Михайло Слободянюк (Львів). 703-й інженерний вінницький орденів червоного прапора і Богдана Хмельницького полк...............723
Андрій Хабчук (Житомир). Підготовка миротворців у західному оперативному командуванні (1995–2005 рр.) ...............730
Вадим Марценківський (Київ). Підготовка фахівців з організації морально- психологічного забезпечення військ (сил) у ввнз із здобуттям незалежності Україною...............734
Володимир Даневич (Київ). Славна історія бойових походів флагмана військово-морських сил збройних сил України фрегата "Гетьман Сагайдачний"...............737
Дмитро Вєдєнєєв (Київ). До формування багатовимірної моделі розуміння збройного конфлікту 1940–1950-х рр. у Західній Україні (геополітичний аспект) ...............740
Володимир Парацій (м. Бережани, Тернопільська область). Завалівський замок...............747
Віктор Карпов (Київ). Український військовий журнал «Вісті» - джерело з вивчення закордонної школи символіки національної армії...............751
Відомості про авторів...............754
Зміст...............759